Astronoms Ilgonis Vilks: Astroloģija ir māņu blēņas
Mums patīk domāt, ka zvaigznes nosaka mūsu dzīvi, un bieži ceram – tās parādīs pareizo ceļu. Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks ILGONIS VILKS ir daudz pragmatiskāks. Par astroloģiju viņš saka – māņi. Bet cilvēka spēkam gan tic, jo mēs esam stabila Visuma daļa un – vari iedomāties?! – mūsu ķermenis sastāv no atomiem, kas veidojušies zvaigznēs.
Foto: Lauma Kalniņa
-
Krītošās zvaigznes patiesībā ir palieli smilšu graudi, kā nelieli grants akmentiņi, kas ietriecas zemes atmosfērā un sadeg. Tos mums piegādā vecas, saulē izkarsētas komētas.
-
Īlons Masks saka, ka nepieciešams veidot civilizāciju 2.0, lai gadījumā, ja ar zemes civilizāciju kaut kas notiek, būtu rezerves variants.
-
Salīdzinoši Saule ir punduris, tiešām! Ir zvaigznes, kas ir par Sauli 2000 reižu lielākas.
Pieturzīmes
• Astronoms.
• Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks.
• Līdztekus darbam Astronomijas institūtā strādā arī Latvijas Universitātes muzejā.
• Pedagoģijas zinātņu doktors, pasniedzējs, vairāku mācību grāmatu autors.
• Hobiji: ceļošana, fotografēšana, grāmatas. Īpašā aizraušanās – ceļojumi, lai vērotu saules aptumsumus dažādās pasaules vietās.
• 60 gadu.
• Precējies, divu meitu tēvs.
– Vilka kungs, vai astronomijā ir kādi nozīmīgi jaunumi?
– Pirmo reizi nofotografēta melnā cauruma apkārtne, precīzāk – izveidots tās attēls. Tas ir unikāls sasniegums! Ideja par melnajiem caurumiem pastāv jau piecdesmit gadu, bet… Tie burtiskā nozīmē ir melni un neko neizstaro, tos nevar reģistrēt attēlā. Nu astoņi radioteleskopi visā pasaulē vēroja tālo galaktiku, radio viļņus, kas no tās nāk, un sintezēja attēlu, kurā redzams, kā gaisma noliecas tieši apkārt melnajam caurumam. Šis ir stabils pierādījums, ka melnais caurums pastāv un ka tas nav izdomājums.