8 veidi, kā cilvēki manipulē viens ar otru
Kādi ir populārākie un biežāk izmantotie psiholoģiskās manipulācijas veidi?
Foto: Shutterstock
Vīriešiem nereti patīk izmantot arī atsauci uz sieviešu pirmsmenstruālo sindromu, tādējādi norādot, ka problēma jau nav īsta.
Gazlaitings
Gazlaitings ir viens no viltīgākajiem un bīstamākajiem psiholoģiskās manipulācijas veidiem, kas jau robežojas ar emocionālu vardarbību.
Šis termins cēlies no angļu vārda gaslighting, ko burtiski varētu tulkot kā apžilbināšana ar gāzi, un tam ir saistība ar dramaturga Patrika Hamiltona 1938. gadā rakstīto lugu Gāzes gaisma, kurā vīrs, lai slēptu savu noziegumu, mēģina likt sievai noticēt, ka viņa ir sajukusi prātā.
Šo manipulatīvo paņēmienu vislabāk raksturo tādas vienkāršās frāzes kā: Tev tikai izlikās!; Nekā tāda vispār nav bijis!; Vai tu esi jukusi? Gazlaitinga mērķis – graut cilvēka realitātes izjūtu, destabilizēt viņu, liekot viņam apšaubīt paša atmiņu un veselo saprātu. Šim mērķim izmanto informācijas noliegšanu un sagrozīšanu, arī maldināšanu un melošanu. Manipulētājs var noliegt gan faktus, apgalvojot, ka viņš tā nekad nav teicis vai neko tādu nav darījis, gan arī emocijas, piemēram, iestāstot otram, ka viņam nav pamata justies aizvainotam vai noskumušam (Tās ir tikai tavas iedomas!). Gazlaitinga lietotājiem vispār patīk piesaukt nestabilus emocionālos stāvokļus un pat psihiskas kaites kā pierādījumu tam, ka otrs nav īsti adekvāts.