Foto: Alpaku salas saimnieki: Mēs visu darījām paši, tāpēc šeit nav pilsētnieku remonta
Izbraucot cauri Bebrenei un tuvojoties galamērķim, laikus gūstam apstiprinājumu, ka navigācija ved pareizajā virzienā, – pie ceļmalas stabiem ik pa gabaliņam pazib dzeltenas norādes ar alpaku siluetiem. Tās ceļotājus aizved līdz Alpaku salai – pasaulē mazāko kamielīšu miera un labsajūtas ostai, kur saimnieko Zībārtu ģimene.
Foto: Matīss Markovskis. Alpaku salas saimnieki (no kreisās) – Lilija, Elza, Helmuts un Ineta.
Alpaku salas dosjē
- Saimniecība atrodas Bebrenes pagastā, Augšdaugavas novadā.
- Tajā saimnieko Zībārtu ģimene – Helmuts, Ineta, meita Elza un Inetas mamma Lilija.
- Kopējā zemes platība ir aptuveni 10 hektāru, no kuriem nelielu daļu aizņem mežs, bet lielāko – ganības, kas atvēlētas alpakām.
- Saimniecības piedāvājumā viss par un ap alpakām – dzīvnieku iegāde, konsultācijas audzēt gribētājiem, alpaku vilnas dzija un adījumi, alpaku aprūpes iekārtas, papildbarība, alpaku melnais zelts (mēslojums no alpaku izkārnījumiem), kā arī izzinoša atpūta ģimenēm un ceļotāju grupām.
- Alpaku salas aktualitātēm var sekot līdzi mājaslapā alpakusala.com, Facebook @alpakusala un Instagram @alpaku_sala.
Alpakas ieskatās pa logiem, kamēr es strādāju, un ienāk sasveicināties, kad vasarā durvis ir vaļā.
Pirms desmit gadiem Helmuts un Ineta vienas dienas laikā pieņēma lēmumu pārdot savu dzīvokli Daugavpilī un pārcelties uz iegādāto lauku īpašumu Bebrenes pagastā. Šobrīd, raugoties uz labiekārtoto un glīti iekopto apkārtni, grūti iztēloties, ka tolaik visapkārt bijuši tikai krūmi un gara zāle. «Iedomāsimies to skatu – pilsētnieki atbrauc uz laukiem, te viss ir aizaudzis. Kas pirmais jādara? Jāpļauj zāle! Tā nu mēs arī meklējām pļaujmašīnu, kas to visu nopļautu,» savu izvēli pievērsties alpaku audzēšanai skaidro Helmuts. Sākotnēji apsvēruši domu par kazu un aitu turēšanu, bet tad pavisam nejauši viņu rokās nonācis siltais un zīdaini mīkstais alpakas vilnas paklājiņš, kas rosinājis vairāk papētīt šīs vilnas nēsātājas. Tolaik Latvijā pieejamā informācija par alpaku audzēšanu bijusi diezgan skopa, tāpēc Zībārti apmeklējuši audzētavas citviet Eiropā. «Kad aizbraucām uz pirmo audzētavu, uzreiz sapratām, ka tieši alpakas būs tās, kas dzīvos mums blakus,» atminas saimnieks.