Elīnas Apsītes pieredzes stāsts
«Mūsu pieredze aitkopībā mērāma piecu gadu garumā, precīzāk – piecās vasarās. Pieredze ir bijusi vislabākā, jo visas ieceres īstenojušās un mēs tiešām piepildījām visus apsvērumus, kāpēc aitiņas paņēmām. Pirmkārt, mums bija pietiekami liela zemes platība, kas bija jāpļauj, un tas laukos parasti ir apgrūtinoši. Domājām – mums vajag kādus lopiņus, kas to zāli noēd. Un tad apstājāmies pie aitiņām.
Mēs dzīvojam cimdu adītājas Jettes Užānes mājās, un ļoti bieži cilvēkiem šķiet, ka tur, kur ir cimdiņi, tur jābūt arī aitām. Tā mēs arī izdarījām. Trešā lieta, kas arī ir būtiska, aizvien vairāk domājot par videi draudzīgu saimniekošanu, veselīgu dzīvesveidu un veselīgu ēšanu, ir ideja par to, ka veselīgais ir tas, kas aug mums apkārt. Tā mēs vairs nepērkam gaļu, bet ēdam pašu audzētu.
Jērus aprīļa beigās, maija sākumā nopērkam turpat Vecpiebalgas pusē, kur atrodas Lejnieku mājas. Parasti mums ir septiņi jēri. Pirms tam jau ir sagatavots aploks ar elektrisko ganu. Mūsu aitiņām ganībās izveidota speciāla būdiņa, kur viņas var patverties no vēja. No kaimiņiem arī allaž aizrunājam vienu siena rulli, lai varam mainīt pakaišus un aitiņām būtu sausa un ērta gulēšana!
Un trešā lieta, ko sapratām šogad, – elektriskā žoga iekšpusē ir noderīgs arī tāds aizgaldiņš, kur pirmajās naktīs, kad jēri nošķirti no mātēm un ir tramīgi, tos pieradināt pie jaunajiem apstākļiem. Aizgaldiņš nozīmē to, ka pļavā uzbūvēta neliela dēļu sētiņa, kurai jēriņš nevar izskriet cauri, kā tas ir elektriskā gana gadījumā. Vēl aitiņām pie kakla piekaram zvaniņus, un tā viņas tur vasarā, skaisti zvanīdamas, staigā pa pļaviņu.
Kad interesējāmies par aitu audzēšanu, lielākais resurss bija interneta avoti. Runāju arī profesori Dainu Kairišu, kas ir speciāliste aitu audzēšanā.»
- Raksta sākums
- Kādu šķirni izvēlēties?
- Aitiņas – izcilas pļaujmašīnas
- Vajadzīgs arī ganību žogs
- Patvērums no saules un vēja
- Barība
- Apstākļi ziemā
- Kur pirkt, cik maksā?
- Aitas jāreģistrē!
- Elīnas Mālderes-Matvejevas pieredzes stāsts
- Elīnas Apsītes pieredzes stāsts
- Noderīgas informācijas avoti
- Īsā aitkopības vārdnīca