Lasītājas vēstule: Izlasīju rakstu par ģimenes hiperholesterinēmiju, bet diemžēl neatradu atbildi, vai un kā pretholesterīna zāles ietekmē grūtniecību. Mūsu ģimenē situācija vēl nav akūta, taču gribu saprast, kā rīkoties tuvākajā nākotnē. Man ir augsts holesterīna līmenis (ZBLH bija 5), un es savos 47 gados lietoju rosuvakardu, arī manai meitai ir līdzīgs stāsts, tikai viņai ir 24 gadi, un viņa noteikti gribēs savu ģimeni un bērniņus. Vai pretholesterīna zāles grūtniecības laikā drīkst lietot?
Gēnu mutācijas, kas izraisa paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, bērnam parasti nodod viens no vecākiem, un tad to sauc par ģimenes hiperholesterinēmijas heterozigoto formu, kas sastopama vienam no 250 cilvēkiem. Ļoti retos gadījumos – vienā no 200 000 – gēnu defekti tiek mantoti no abiem vecākiem, un tā ir ļoti smagā homozigotā forma.
Turklāt, ja gēnu defektu pārmanto, tas pilnīgi noteikti manifestēsies.
Grūtniecība ir saistīta ar ievērojamām izmaiņām lipīdu metabolismā, kas ir svarīgs faktors augļa attīstībai un augšanai. Tādēļ jaunas sievietes, kurām jālieto holesterīnu pazeminošās zāles, vienmēr informējam, ka grūtniecība ir jāplāno un vismaz trīs mēnešus pirms plānotās grūtniecības statīns jāatceļ, un tā lietošanu drīkst atsākt tikai pēc tam, kad pabeigta bērna barošana ar krūti. Tā tiek ieteikts starptautiskās rekomendācijās.
Taču mēs arī labi saprotam, ka ne vienmēr var grūtniecību precīzi ieplānot.
Tāpēc, ja sieviete paliek stāvoklī statīna lietošanas laikā, nav jākrīt panikā, bet jārīkojas. Proti, tiklīdz konstatēta grūtniecība, statīna, arī ezetimiba un visu citu pretholesterīna zāļu lietošanu uzreiz pārtrauc, un topošajam mazulim nekas ļauns nenotiks.
Gaidību laikā šīs zāles nedrīkst lietot. Tiesa, pēdējā laikā ASV Pārtikas un medikamentu pārvaldes attieksme kļuvusi pielaidīgāka: principā, ja ir absolūti nepieciešams, statīnu drīkst uzmanīgi lietot.
Bet – ko nozīmē uzmanīgi?
Esmu par šo tēmu runājis ar ļoti augsta līmeņa speciālistu no Nīderlandes, un faktiski mēs bijām vienisprātis: lai gan apgalvo, ka tas varētu būt droši vai arī ne tik nedroši, neviens ārsts neuzņemas risku sievietei pateikt, ka, gaidot bērniņu, drīkst lietot statīnu. Tas var būt tikai pašas sievietes lēmums, jo, ja bērniņam būs konstatēta kāda iedzimta patoloģija, nekad nezināsim, vai tas ir vai nav šo zāļu lietošanas dēļ, un būtu ļoti nepatīkami, ja izrādītos, ka tomēr ir.
Protams, tikpat iespējams, ka iedzimtais defekts var būt ne no zālēm, bet mēs to nekad nezināsim, toties būs šis pārmetums sev: redz, tomēr zāles bija pie tā vainīgas – pat ja šāda varbūtība ir ļoti neliela.
Ir arī jāsaprot, cik ļoti nepieciešamas pretholesterīna zāles. Ja runājam par primāro profilaksi, kad sirds slimība vēl nav diagnosticēta, es teiku, ka statīna lietošana grūtniecības laikā noteikti jāatceļ. Daudz sarežģītāk ir tad, ja jaunai sievietei ir jau ateroskleroze artērijās, kas patiešām ir bīstami. Jo jārēķinās ne tikai ar deviņiem mēnešiem, kad norit grūtniecība, bet arī ar laiku, kamēr baro bērnu ar krūti, kad nebūtu ieteicams lietot pretholesterīna zāles…
Kā rīkoties? Viens variants, ko iesaka: pēcdzemdību periodā, kamēr nelieto statīnus, māmiņa pienu var atslaukt un sasaldēt, un izmantot vēlāk, kad zāles atsāk lietot…
Taču, lai vispār nenonāktu šādā situācijā, jaunām sievietēm ar ģimenes hiperholesterinēmiju ir ļoti svarīgi jau agrīni (!) lietot statīnu, šādi savas artērijas pasargājot no aterosklerozes, lai tad, kad ieplāno grūtniecību, ir gana droši šīs zāles pārtraukt lietot kaut vai uz trim četriem gadiem, ja iecerēti vairāki bērni.
Jo savlaicīgāk jūsu meita būs parūpējusies par profilaksi, jo lielāka iespējamība, ka tajā brīdī, kad iestāsies grūtniecība, viņai vēl nebūs izteiktas aterosklerozes un artēriju slimības.