• Pagarinātājs var būt iemesls simtos tūkstošu eiro mērāmiem zaudējumiem

    Apdrošināšana
    Santa.lv
    Santa.lv
    2. marts, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Publicitātes foto
    Šobrīd ir pieejami dažādi detektori, kas ar signālu jau savlaicīgi var brīdināt par tuvojošajām briesmām, pasargāt no nelaimes un izglābt dzīvības. Taču joprojām arī šajā ziemas sezonā «If Apdrošināšanas» dati rāda, ka tieši ugunsnelaimes ir radījušas vislielākos un dārgākos zaudējumus mājsaimniecībām Latvijā.

    Lai arī jau trīs gadus atbilstoši Ugunsdrošības noteikumu prasībām (stājās spēkā 2020. gada 1. janvārī) katrā mājoklī obligāti ir jābūt uzstādītam un aktīvam vismaz vienam dūmu detektoram, vēl joprojām 16 % Latvijas mājokļu nav ar to aprīkoti, tā noskaidrots «If Apdrošināšanas» veiktajā pētījumā.

    «Pieteikumus par uguns izraisītām nelaimēm saņemam ik dienu. Iemesli ir ļoti dažādi, sākot ar sadzīves tehnikas un pagarinātāju bojājumiem, aizmirstām svecēm (īpaši Adventes laikā), ēdiena, kas aizdedzies gatavošanas laikā, līdz pat apkures iekārtu ekspluatācijas noteikumu pārkāpumiem, apkures iekārtu bojājumiem un nepareizas dūmvadu izbūves, kā arī elektroinstalāciju bojājumiem. Zaudējumu apmēri katrā atlīdzību lietā atšķiras, jo dažāds ir gan ēku stāvoklis, gan iedzīves vērtība, kā arī citi aspekti. Viens no lielākajiem aizvadītā gada atlīdzības gadījumiem bija ugunsgrēks privātmājā, kas izcēlās elektroinstalācijas bojājumu dēļ un kā rezultātā klientam tika izmaksāti vairāk nekā 200 000 eiro,» atklāj Iveta Briede, «If Apdrošināšanas» īpašuma atlīdzību grupas vecākā atlīdzību regulētāja.

    Dūmvadi – viens no biežākajiem ugunsnelaimes cēloņiem

    Lai gan Ministru kabineta noteikumi paredz, ka sodrēji no dūmvadiem jātīra pirms apkures sezonas sākuma, kā arī pēc nepieciešamības vismaz vienu reizi apkures sezonā.

    Tomēr praksē pierādās kas cits. Un to apliecina arī «If» veiktā pētījuma dati: 47 % respondentu bija norādījuši, ka ik gadu dūmvadu tīrīšanai tiek nolīgti profesionāli skursteņslauķi, tomēr teju tikpat – 48 % – bija atzīmējuši, ka profesionāļu palīdzību lūdz tikai reizi piecos gados, bet pārējā laikā skursteņu tīrīšanu veic pašrocīgi. Iespējams, tieši šī paviršā attieksme pret tik būtiskām sadzīves lietām ir iemesls biežām ugunsnelaimēm.

    Ikviens ugunsgrēks ir zaudējums

    Detektori nevar pasargāt no ugunsnelaimes, taču to funkcija ir brīdināt. Bet brīdinājuma signālu var saņemt tikai tad, ja detektors ir novietots pareizi un regulāri tiek pārbaudīts. Būtu vēlams reizi mēnesī pārliecināties, ka nav izlādējušās baterijas, taču, kā atklāja respondentu atbildes «If» veiktajā pētījumā, Latvijas iedzīvotāji detektoru stāvokli nepārbauda pietiekami regulāri – 55 % aptaujāto tam pievērš uzmanību vienreiz gadā un retāk.

    Lai vēl vairāk pasargātu savus mājiniekus un dzīvesvietu, ieteicams mājoklī, kurā ir krāsns vai kamīns, gāzes apkures sistēma, gāzes plīts vai gāzes sildītājs, uzstādīt arī tvana gāzes detektoru. Pētījuma dati parādīja, ka šobrīd ar tvana gāzes detektoru ir aprīkotas 39 % Latvijas mājsaimniecību.

    Domājot par ģimenes finansiālo drošību, liela daļa Latvijas iedzīvotāju savu mājokli ir apdrošinājuši, tādējādi rūpējoties par materiālajām vērtībām. Tomēr uguns var atņemt ko vairāk – dzīvību. Esiet proaktīvi – obligāti uzstādiet dūmu detektoru, pārliecinieties, vai jūsu mājoklī būtu noderīgs arī tvana gāzes detektors, uzturiet tehniskā kārtībā savas mājvietas apkures iekārtas un to dūmvadus. Ja dzīvojat privātmājā, obligāti nodrošiniet mājvietu arī ar ugunsdzēšamo aparātu!

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē