Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP!): “Pēdējos astoņus mēnešus VARAM ir uzstājīgi vērsusi RD uzmanību uz pārkāpumiem sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nodrošināšanā galvaspilsētas teritorijā. Šo astoņu mēnešu laikā Rīgā jau otro reizi iestājusies ārkārtējā situācija un pašvaldība nav pildījusi savas likumā noteiktās funkcijas. Rīgas domes darbība ir ne tikai nelikumīga, bet tā arī ir neatbilstoša sabiedrības interesēm un veicina tās neuzticību vietējo pašvaldību spējai strādāt likumīgi un vietējo iedzīvotāju interesēs kopumā.”
VARAM veicot RD pārraudzību likumā “Par pašvaldībām” noteikto pilnvaru ietvaros, pašvaldības darbā konstatējusi vairākkārtējus normatīvo aktu pārkāpumus. Pārkāpumi izdarīti vairākkārtīgi un visā 2017.gada vietējo pašvaldību vēlēšanās ievēlētās Rīgas domes darbības laikā.
Jau 2013. gadā VARAM vērsa RD uzmanību uz veicamajiem pasākumiem Satversmes tiesas sprieduma izpildei – izdot saistošos noteikumus atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likumam – taču, tas netika paveikts pilnībā. Tāpat RD šā sasaukuma laikā šo jautājumu nav risinājusi.
2018.gada 31. jūlijā RD kopā ar pašvaldības SIA Getliņi Eko izsludināja iepirkumu Publiskās un privātās partnerības (PPP) procedūras ietvaros par pakalpojuma sniegšanu visā Rīgā, kas bija pretrunā ar spēkā esošajiem saistošajiem noteikumiem, kuri noteica, ka Rīga ir sadalīta trīs atkritumu apsaimniekošanas zonās, bet iepirkums tika izsludināts par pakalpojuma sniegšanu visā Rīgā kā vienā zonā. Līgums tika noslēgts uz maksimāli iespējamo termiņu – 20 gadiem, ierobežojot konkurenci.
Vienlaikus RD nerisināja jautājumu, lai visā pilsētas teritorijā visiem iedzīvotājiem nodrošinātu dalīto atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma pieejamību atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.
2019. gada 9.septembrī par PPP procedūras rezultātu Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu “Par pagaidu noregulējumu”, kā rezultātā tika apturēts līgumu slēgšanas process starp jauno atkritumu apsaimniekotāju un atkritumu radītājiem un valdītājiem, bet iepriekš noslēgtie līgumi bija zaudējuši juridisku spēku. RD pēc KP paziņojuma neveica nekādas darbības, lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanas nepārtrauktību un novērstu antropogēnas katastrofas draudus, kas saistīta ar potenciālu kaitējumu videi un sabiedrības veselībai, ja 15.septembrī tiktu apturēta vai būtiski apgrūtināta sadzīves atkritumu savākšana un izvešana Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā. Tāpēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs aicināja Ministru kabinetu 12. septembrī pieņemt rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā. Taču arī ārkārtējās situācijas laikā RD faktiskā darbība nebija vērsta uz pārkāpumu novēršanu un situācijas sakārtošanu.
Populārākie
- FOTO: Estrādes dīvas Sofijas Rotaru «bēgšana» no Krievijas sadusmo kolēģus: Viņas koncerti bija tīrā elle!
- Leldes Ceriņas pirmā intervija pēc šķiršanās: Biju salauzta tik dziļi, ka gribējās kliegt
- FOTO: Bijusī politiķe Inguna Sudraba svin 60. jubileju. Kā viņa dzīvo tagad?
- «Nomira un nomira.» Dēla vārdi satriec filmas «Briljanta roka» aktrises Svetličnajas bēru viesus
Tikai pēc vairākkārtējiem ministrijas atgādinājumiem, 4.novembrī RD iesniedza saskaņošanai 30. oktobra saistošos noteikumus, kurus VARAM nesaskaņoja, jo nebija izpildītas normatīvo aktu prasības. Attiecīgi RD arī neveica darbības, lai Publisko iepirkumu likuma un Atkritumu apsaimniekošanas likuma noteiktajā kārtībā izvēlētos atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējus. VARAM, izvērtējot situāciju, secina, ka iepirkuma veikšanai bija pietiekami ilgs laiks, taču arī atkārtoti pieprasot ministriju iepazīstināt ar plānoto pašvaldības rīcību atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma pieejamības sakārtošanā, joprojām RD atbildes nepiedāvā normatīvajos aktos balstītus risinājumus. Šonedēļ MK pagarināja ārkārtējo situāciju un Saeima to apstiprināja līdz 2020.gada 12.martam, lai RD rastu ilgtermiņa, nevis pagaidu risinājums.
Līdz ar to nepārprotami, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram, veicot pārraudzību pār pašvaldību un domes priekšsēdētāja darbu, konstatējot demokrātijas un tiesiskuma apdraudējumu, ir pienācīgi jāreaģē un apdraudējums jānovērš.
Izvērtējot iepriekš minētos pārkāpumus, ministrijas ierēdņi ir nonākuši pie secinājuma, ka ir pamats uzskatīt, ka nepieciešams izmantot likuma “Par pašvaldībām” noteikto mehānismu, lai atlaistu RD. Ir izstrādāts likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu. Jaunās RD vēlēšanu datums likumprojektā noteikts 2020.gada 29.februārī, bet atkarībā no Saeimas lēmuma tas var tikt precizēts. Likumprojekts paredz RD iecelt pagaidu administrāciju. Pagaidu administrācija pilda likumos paredzētās domes funkcijas un darbojas līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāk jaunievēlētā dome.